Home
 » ISP News » 
Sponsored Links

New Study Ranks UK Parliamentary Constituencies by Broadband Speed

Tuesday, Jun 25th, 2024 (12:01 am) - Score 1,400
Map-of-UK-showing-broadband-data-links-by-CoPilot-for-MJ-020524

A new study from Cable.co.uk and M-Lab has used data gathered from 62 million UK internet-based speed tests, conducted between 1st July 2023 and 13th May 2024, to rank each of the country’s parliamentary constituencies by their average broadband ISP download performance. Overall, SNP constituencies were found to be the slowest, while Labour were the fastest.

The new research should perhaps be taken with a big pinch of salt, since this often has much more to do with the commercial / build challenges of each area than support for a particular party. For example, the main reason why SNP constituencies were the slowest is likely to be much more a facet of Scotland’s many rural and sparse communities, which makes us question the wisdom of studies like this due to their potential to mislead.

NOTE: Speedtests can be affected by various issues, such as slow Wi-Fi, limitations of the tester itself, local network congestion and package choice (a lot of people will pick a slower and cheaper plan, even with 1Gbps available) etc.

As we’ve said before, the data used in speed testing-based reports like this can also come with plenty of caveats, not least of which is the fact that the results should never be equated to directly reflect the availability of faster connections in a particular area, as the two are often far from being in sync. If anything, the results may be more a reflection of consumer take-up, than actual network capability.

In addition, people are usually more likely to measure their speed if there is something wrong or if they aren’t getting the speed they need, which can sometimes produce a negative bias. The fact that the study also overlooks other key metrics, such as upload speeds and latency times, is another aspect to consider. Now let’s find out what Cable.co.uk says.

The Results

Overall, Labour constituencies were found to have the fastest average download speeds (126.75Mbps), beating the Conservatives in second place (121.20Mbps). This was followed by “Independent and other” parties on 116.41Mbps, the Liberal Democrats with 112.97Mbps and the Scottish National Party (SNP) hitting just 111.46Mbps.

Labour has six of the top ten fastest constituencies in the UK, with the Conservatives having three, along with one independent. But on the other hand, the Conservatives hold six of the slowest ten constituencies in the UK, while Labour hold none. This will of course change dramatically next month, depending upon how people vote, which is another reason why such studies should be taken with a pinch of salt.

Finally, the study takes a quick look at how the constituencies of the current main party leaders stack up for broadband speed, which finds that Ed Davey (Kingston and Surbiton – LibDem) comes top on 163.49Mbps, followed by Keir Starmer (Holborn and St Pancras – Labour) on 131.06Mbps and Rishi Sunak (Richmond and Northallerton – Conservative) sits at the bottom with 97.26Mbps.

The SNP leader, John Swinney, doesn’t have a constituency as his former constituency has been redrawn in the boundary shake-up prior to this General Election and so is not included below.

650 UK Constituencies by Broadband Speed

Constituency MP Party Speed (Mbps Download)
Swansea West Geraint Davies Independent 192.61
Southampton Itchen Royston Smith Conservative 187.34
Southampton Test Alan Whitehead Labour 184.1
Portsmouth South Stephen Morgan Labour 178.39
Portsmouth North Penny Mordaunt Conservative 178.38
Gower Tonia Antoniazzi Labour 174.39
Kingston upon Hull North and Cottingham Diana Johnson Labour 167.92
Neath and Swansea East Christina Rees Labour 167.56
Sutton and Cheam Paul Scully Conservative 166.96
Kingston upon Hull West and Haltemprice Emma Hardy Labour 166.02
Kingston upon Hull East Karl Turner Labour 165.18
Stockton North Alex Cunningham Labour 163.65
Gosport Caroline Dinenage Conservative 163.5
Kingston and Surbiton Ed Davey Liberal Democrat 163.49
Easington Grahame Morris Labour 162.91
Ealing Southall Virendra Sharma Labour 160.27
Bromley and Biggin Hill Robert Neill Conservative 159.06
Twickenham Munira Wilson Liberal Democrat 158.8
Brentford and Isleworth Ruth Cadbury Labour 158.66
Watford Dean Russell Conservative 156.63
Hamble Valley Paul Holmes Conservative 156.07
Old Bexley and Sidcup Louie French Conservative 155.31
Stockton West Matt Vickers Conservative 155.14
Epsom and Ewell Chris Grayling Conservative 154.73
Thurrock Jackie Doyle-Price Conservative 154.72
Orpington Gareth Bacon Conservative 154.15
Hartlepool Jill Mortimer Conservative 153.97
Hayes and Harlington John McDonnell Labour 153.69
Northampton North Michael Ellis Conservative 153.33
Romsey and Southampton North Caroline Nokes Conservative 153.2
Northampton South Andrew Lewer Conservative 152.99
Feltham and Heston Seema Malhotra Labour 152.49
Maidstone and Malling Helen Grant Conservative 152.23
Basildon and Billericay John Baron Conservative 152
St Albans Daisy Cooper Liberal Democrat 151.73
Solihull West and Shirley Julian Knight Independent 151.49
Great Grimsby and Cleethorpes Lia Nici Conservative 151
Ealing North James Murray Labour 150.98
South West Hertfordshire Gagan Mohindra Conservative 150.97
Dartford Gareth Johnson Conservative 150.44
Swindon North Justin Tomlinson Conservative 150.28
Dagenham and Rainham Jon Cruddas Labour 150.08
Gravesham Adam Holloway Conservative 149.77
Weald of Kent NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 148.78
South Norfolk Richard Bacon Conservative 148.42
Richmond Park Sarah Olney Liberal Democrat 148.17
Putney Fleur Anderson Labour 147.95
Swindon South Robert Buckland Conservative 147.84
Bracknell James Sunderland Conservative 147.69
Worthing West Peter Bottomley Conservative 147.56
Wakefield and Rothwell NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 147.38
Cheltenham Alex Chalk Conservative 146.7
Makerfield Yvonne Fovargue Labour 146.39
Reigate Crispin Blunt Independent 146.35
Daventry Chris Heaton-Harris Conservative 146.33
Hitchin Bim Afolami Conservative 145.9
Redcar Jacob Young Conservative 145.74
Greenwich and Woolwich Matthew Pennycook Labour 145.35
Wimbledon Stephen Hammond Conservative 145.23
Cambridge Daniel Zeichner Labour 145.02
Carshalton and Wallington Elliot Colburn Conservative 144.99
Tamworth Sarah Edwards Labour 144.89
North Warwickshire and Bedworth Craig Tracey Conservative 144.79
Birmingham Northfield Gary Sambrook Conservative 143.78
Birkenhead Mick Whitley Labour 143.7
Norwich South Clive Lewis Labour 143.68
Beckenham and Penge Bob Stewart Conservative 143.46
Barking Margaret Hodge Labour 143.2
Middlesbrough and Thornaby East Andy McDonald Labour 143.06
Romford Andrew Rosindell Conservative 142.71
Leeds South West and Morley Andrea Jenkyns Conservative 142.41
North Down Stephen Farry Alliance 142.12
Meriden and Solihull East Saqib Bhatti Conservative 142.11
Normanton and Hemsworth Jon Trickett Labour 142.07
Eltham and Chislehurst Clive Efford Labour 142.06
Battersea Marsha De Cordova Labour 141.75
Kensington and Bayswater Felicity Buchan Conservative 141.74
Tonbridge Tom Tugendhat Conservative 141.57
Coventry North West Taiwo Owatemi Labour 141.54
Harlow Robert Halfon Conservative 141.54
Dorking and Horley NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 141.47
Tooting Rosena Allin-Khan Labour 141.24
Ashfield Lee Anderson Reform UK 141.22
Milton Keynes North Ben Everitt Conservative 141.21
Rugby Mark Pawsey Conservative 140.92
Coventry East Colleen Fletcher Labour 140.91
Coventry South Zarah Sultana Labour 140.91
Dewsbury and Batley Mark Eastwood Conservative 140.88
Spelthorne Kwasi Kwarteng Conservative 140.84
Mansfield Ben Bradley Conservative 140.61
Filton and Bradley Stoke Jack Lopresti Conservative 140.57
Esher and Walton Dominic Raab Conservative 140.44
Broxtowe Darren Henry Conservative 140.25
Uxbridge and South Ruislip Steve Tuckwell Conservative 140.24
Nottingham South Lilian Greenwood Labour 140.23
South Basildon and East Thurrock Stephen Metcalfe Conservative 140.04
Godalming and Ash NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 139.97
Stevenage Stephen McPartland Conservative 139.96
Chesterfield Toby Perkins Labour 139.88
Wellingborough and Rushden Gen Kitchen Labour 139.79
Harrow West Gareth Thomas Labour 139.78
Hornchurch and Upminster Julia Lopez Conservative 139.77
Kettering Philip Hollobone Conservative 139.61
Eastleigh NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 139.55
Poplar and Limehouse Apsana Begum Labour 139.39
Bexleyheath and Crayford David Evennett Conservative 139.26
Leeds North West NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 139.25
Ealing Central and Acton Rupa Huq Labour 139.24
Middlesbrough South and East Cleveland Simon Clarke Conservative 139.06
Croydon East Sarah Jones Labour 138.99
New Forest East Julian Lewis Conservative 138.85
Nottingham North and Kimberley Alex Norris Labour 138.53
Queen’s Park and Maida Vale NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 138.3
Croydon West Steve Reed Labour 138.16
Clacton Giles Watling Conservative 138.06
Bradford West Naz Shah Labour 138.02
Croydon South Chris Philp Conservative 137.9
Mitcham and Morden Siobhain McDonagh Labour 137.88
Norwich North Chloe Smith Conservative 137.82
Warrington North Charlotte Nichols Labour 137.74
Pontefract Castleford and Knottingley Yvette Cooper Labour 137.64
Ossett and Denby Dale Simon Lightwood Labour 137.61
Brent West Barry Gardiner Labour 137.48
Bromsgrove Sajid Javid Conservative 137.34
Brent East Dawn Butler Labour 137.32
Leyton and Wanstead John Cryer Labour 137.25
Warwick and Leamington Matt Western Labour 137.24
Derby North Amanda Solloway Conservative 137.19
Bermondsey and Old Southwark Neil Coyle Labour 137.13
Nottingham East Nadia Whittome Labour 137.06
Harrow East Bob Blackman Conservative 136.92
Wokingham John Redwood Conservative 136.77
Harrogate and Knaresborough Andrew Jones Conservative 136.56
Maidenhead Theresa May Conservative 136.51
Streatham and Croydon North Bell Ribeiro-Addy Labour 136.4
Salford Rebecca Long Bailey Labour 136.16
Weston-Super-Mare John Penrose Conservative 136.14
Beaconsfield Joy Morrissey Conservative 135.98
Welwyn Hatfield Grant Shapps Conservative 135.94
High Peak Robert Largan Conservative 135.92
Lewisham East Janet Daby Labour 135.9
Epping Forest Eleanor Laing Conservative 135.81
Chingford and Woodford Green Iain Duncan Smith Conservative 135.7
Falkirk John McNally Scottish National Party 135.69
Colne Valley Jason McCartney Conservative 135.66
Luton North Sarah Owen Labour 135.55
Newcastle upon Tyne East and Wallsend Nicholas Brown Independent 135.31
Bradford East Imran Hussain Labour 135.17
Strangford Jim Shannon Democratic Unionist Party 135.13
Sherwood Forest Mark Spencer Conservative 135.11
Reading Central Matt Rodda Labour 134.99
Lewisham North Vicky Foxcroft Labour 134.86
Leigh and Atherton James Grundy Conservative 134.64
Derby South Margaret Beckett Labour 134.59
Hinckley and Bosworth Luke Evans Conservative 134.58
Reading West and Mid Berkshire Alok Sharma Conservative 134.52
Brentwood and Ongar Alex Burghart Conservative 134.44
Hemel Hempstead Mike Penning Conservative 134.14
Newbury Laura Farris Conservative 133.93
Oxford East Anneliese Dodds Labour 133.93
St Neots and Mid Cambridgeshire NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 133.93
Leeds South Hilary Benn Labour 133.9
Halesowen James Morris Conservative 133.89
Aberafan Maesteg Neale Hanvey Labour 133.89
Luton South and South Bedfordshire Rachel Hopkins Labour 133.76
Leeds Central and Headingley Alex Sobel Labour 133.58
Basingstoke Maria Miller Conservative 133.57
Harpenden and Berkhamsted NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 133.49
Earley and Woodley NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 133.48
Horsham Jeremy Quin Conservative 133.43
Hammersmith and Chiswick Andy Slaughter Labour 133.33
Surrey Heath Michael Gove Conservative 133.28
West Ham and Beckton Lyn Brown Labour 133.17
Newcastle upon Tyne Central and West Chi Onwurah Labour 133.11
Hertford and Stortford Julie Marson Conservative 133.06
South Cambridgeshire Anthony Browne Conservative 133.05
Bristol North East NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 132.9
East Ham Stephen Timms Labour 132.88
Bootle Peter Dowd Labour 132.8
Erith and Thamesmead Abena Oppong-Asare Labour 132.66
Sevenoaks Laura Trott Conservative 132.6
Leeds West and Pudsey Rachel Reeves Labour 132.51
Newport East Jessica Morden Labour 132.44
Guildford Angela Richardson Conservative 132.41
Warrington South Andy Carter Conservative 132.4
Rawmarsh and Conisbrough NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 132.31
Beverley and Holderness Graham Stuart Conservative 132.28
North West Hampshire Kit Malthouse Conservative 132.13
East Worthing and Shoreham Tim Loughton Conservative 132.13
South Northamptonshire Andrea Leadsom Conservative 132.06
Crawley Henry Smith Conservative 132.05
Birmingham Selly Oak Steve McCabe Labour 132.05
Sheffield Hallam Olivia Blake Labour 131.97
Dunstable and Leighton Buzzard NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 131.91
Barrow and Furness Simon Fell Conservative 131.9
Ruislip Northwood and Pinner David Simmonds Conservative 131.87
Kenilworth and Southam Jeremy Wright Conservative 131.59
Newcastle-under-Lyme Aaron Bell Conservative 131.42
Stoke-on-Trent Central Jo Gideon Conservative 131.12
North East Hampshire Ranil Jayawardena Conservative 131.12
Tewkesbury Laurence Robertson Conservative 131.12
Holborn and St Pancras Keir Starmer Labour 131.06
Sheffield Brightside and Hillsborough Gill Furniss Labour 131.05
Bridgwater Ian Liddell-Grainger Conservative 130.76
Chesham and Amersham NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 130.76
Huddersfield Barry Sheerman Labour 130.64
Hove and Portslade Peter Kyle Labour 130.64
Newcastle upon Tyne North Catherine McKinnell Labour 130.62
Gloucester Richard Graham Conservative 130.53
Airdrie and Shotts Anum Qaisar Scottish National Party 130.47
Thornbury and Yate Luke Hall Conservative 130.46
Oxford West and Abingdon Layla Moran Liberal Democrat 130.33
Southend West and Leigh Anna Firth Conservative 130.3
Nuneaton Marcus Jones Conservative 130.18
South Derbyshire Heather Wheeler Conservative 129.93
Spen Valley Kim Leadbeater Labour 129.87
Wolverhampton West Stuart Anderson Conservative 129.82
Blackley and Middleton South Graham Stringer Labour 129.79
Motherwell Wishaw and Carluke Marion Fellows Scottish National Party 129.59
Chelmsford Vicky Ford Conservative 129.51
Corby and East Northamptonshire Tom Pursglove Conservative 129.3
Birmingham Yardley Jess Phillips Labour 129.27
Stratford and Bow NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 129.27
Peckham Harriet Harman Labour 129.15
Hazel Grove William Wragg Independent 129.12
Ilford South Sam Tarry Labour 129.05
Redditch Rachel Maclean Conservative 129.04
North East Derbyshire Lee Rowley Conservative 128.96
Telford Lucy Allan Independent 128.92
Coatbridge and Bellshill Steven Bonnar Scottish National Party 128.91
Erewash Maggie Throup Conservative 128.84
Witney Robert Courts Conservative 128.77
Leeds East Richard Burgon Labour 128.6
Stoke-on-Trent South Jack Brereton Conservative 128.44
Mid Sussex Mims Davies Conservative 128.23
Bolsover Mark Fletcher Conservative 128.23
South Cotswolds NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 128.19
Slough Tanmanjeet Singh Dhesi Labour 128.16
Doncaster East and the Isle of Axholme NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 128.16
Leicester South Jonathan Ashworth Labour 128.12
Wigan Lisa Nandy Labour 128.11
Havant Alan Mak Conservative 128.11
Bristol North West Darren Jones Labour 128.1
Mid Bedfordshire Alistair Strathern Labour 128.09
Faversham and Mid Kent Helen Whately Conservative 128.05
Wolverhampton North East Jane Stevenson Conservative 127.81
Birmingham Erdington Paulette Hamilton Labour 127.78
North Bedfordshire Richard Fuller Conservative 127.73
Rayleigh and Wickford Mark Francois Conservative 127.71
Gedling Tom Randall Conservative 127.65
Leeds North East Fabian Hamilton Labour 127.63
Aldershot Leo Docherty Conservative 127.54
Dulwich and West Norwood Helen Hayes Labour 127.51
Fareham and Waterlooville Suella Braverman Conservative 127.41
Vauxhall and Camberwell Green Florence Eshalomi Labour 127.37
North East Hertfordshire Oliver Heald Conservative 127.15
Dundee Central NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 127.14
Paisley and Renfrewshire North Gavin Newlands Scottish National Party 127.1
Ilford North Wes Streeting Labour 127.06
Cheadle Mary Robinson Conservative 127.03
Tunbridge Wells Greg Clark Conservative 126.87
Broxbourne Charles Walker Conservative 126.85
Shipley Philip Davies Conservative 126.64
Henley and Thame John Howell Conservative 126.57
Brighton Pavilion Caroline Lucas Green Party 126.5
St Helens South and Whiston Marie Rimmer Labour 126.19
East Wiltshire NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 126.16
Peterborough Paul Bristow Conservative 126.12
Lichfield Michael Fabricant Conservative 126.11
Manchester Central Lucy Powell Labour 125.96
Runnymede and Weybridge Ben Spencer Conservative 125.88
Linlithgow and East Falkirk Martyn Day Scottish National Party 125.79
Bicester and Woodstock NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 125.79
Alloa and Grangemouth John Nicolson Scottish National Party 125.65
Woking Jonathan Lord Conservative 125.65
Stockport Navendu Mishra Labour 125.54
Wycombe Steve Baker Conservative 125.51
South Leicestershire Alberto Costa Conservative 125.48
Bethnal Green and Stepney Rushanara Ali Labour 125.34
Bury South Christian Wakeford Labour 125.12
St Helens North Conor McGinn Independent 125.1
Hendon Matthew Offord Conservative 125.09
Doncaster Central Rosie Winterton Labour 125
Macclesfield David Rutley Conservative 124.95
Eastbourne Caroline Ansell Conservative 124.74
Rutland and Stamford NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 124.62
Cardiff West Kevin Brennan Labour 124.58
Finchley and Golders Green Mike Freer Conservative 124.52
Rotherham Sarah Champion Labour 124.35
Chipping Barnet Theresa Villiers Conservative 124.28
Walthamstow Stella Creasy Labour 124.28
Congleton Fiona Bruce Conservative 124.27
Hampstead and Highgate Tulip Siddiq Labour 124.16
Birmingham Perry Barr Khalid Mahmood Labour 124.14
Mid Cheshire Sarah Green Liberal Democrat 124.1
Kingswinford and South Staffordshire NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 124.09
Mid Derbyshire Pauline Latham Conservative 124.04
Glenrothes and Mid Fife Peter Grant Scottish National Party 124
Wolverhampton South East Pat McFadden Labour 123.78
Manchester Rusholme Afzal Khan Labour 123.76
Bradford South Judith Cummins Labour 123.73
Mid Dorset and North Poole Michael Tomlinson Conservative 123.66
Buckingham and Bletchley NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 123.55
Edinburgh South Ian Murray Labour 123.45
Crewe and Nantwich Kieran Mullan Conservative 123.45
Rushcliffe Ruth Edwards Conservative 123.43
Aylesbury Rob Butler Conservative 123.4
Cardiff South and Penarth Stephen Doughty Labour 123.39
Bristol East Kerry McCarthy Labour 123.19
Enfield North Feryal Clark Labour 123.14
Burton and Uttoxeter Kate Kniveton Conservative 123.12
Stone Great Wyrley and Penkridge Gavin Williamson Conservative 123.11
South Holland and The Deepings John Hayes Conservative 123.03
Bedford Mohammad Yasin Labour 122.97
Morecambe and Lunesdale David Morris Conservative 122.9
North West Essex Kemi Badenoch Conservative 122.88
Windsor Adam Afriyie Conservative 122.8
Vale of Glamorgan Alun Cairns Conservative 122.79
East Antrim Sammy Wilson Democratic Unionist Party 122.4
Birmingham Hodge Hill and Solihull North Liam Byrne Labour 122.36
Brigg and Immingham Andrew Percy Conservative 122.34
Birmingham Hall Green and Moseley Tahir Ali Labour 122.17
Cardiff East NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 122.14
Cannock Chase Amanda Milling Conservative 122.13
East Surrey Claire Coutinho Conservative 122.07
Amber Valley Nigel Mills Conservative 121.9
Milton Keynes Central NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 121.75
Leicester East Claudia Webbe Independent 121.69
Banbury Victoria Prentis Conservative 121.48
Chatham and Aylesford Tracey Crouch Conservative 121.47
Wallasey Angela Eagle Labour 121.45
Blackpool North and Fleetwood Paul Maynard Conservative 121.45
Brighton Kemptown and Peacehaven Lloyd Russell-Moyle Labour 121.18
Belfast South and Mid Down Claire Hanna Social Democratic & Labour Party 121.17
Wyre Forest Mark Garnier Conservative 121.14
Mid Dunbartonshire NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 121.03
Rother Valley Alexander Stafford Conservative 120.7
Smethwick John Spellar Labour 120.53
Aldridge-Brownhills Wendy Morton Conservative 120.53
Lewes Maria Caulfield Conservative 120.51
Stourbridge Suzanne Webb Conservative 120.49
North West Leicestershire Andrew Bridgen Independent 120.41
Tatton Esther McVey Conservative 120.35
Birmingham Edgbaston Preet Kaur Gill Labour 120.14
Mid Leicestershire Edward Argar Conservative 120.11
Belfast North John Finucane Sinn Féin 120.11
Wetherby and Easingwold NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 120.05
South West Wiltshire Andrew Murrison Conservative 120.03
Walsall and Bloxwich NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 119.96
Newton Aycliffe and Spennymoor Paul Howell Conservative 119.72
South Antrim Paul Girvan Democratic Unionist Party 119.71
North Cotswolds NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 119.68
Selby Keir Mather Labour 119.61
Glasgow North Patrick Grady Scottish National Party 119.35
Cumbernauld and Kirkintilloch Stuart C McDonald Scottish National Party 119.32
Stirling and Strathallan Alyn Smith Scottish National Party 119.28
Newark Robert Jenrick Conservative 119.21
Wirral West Margaret Greenwood Labour 119.19
Bristol South Karin Smyth Labour 119.12
Belfast East Gavin Robinson Democratic Unionist Party 118.91
Dudley Marco Longhi Conservative 118.89
Worsley and Eccles Barbara Keeley Labour 118.87
Mid Buckinghamshire Greg Smith Conservative 118.79
Belfast West Paul Maskey Sinn Féin 118.73
Sheffield Central Paul Blomfield Labour 118.55
Isle of Wight West NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 118.41
Sutton Coldfield Andrew Mitchell Conservative 118.39
Lagan Valley Jeffrey M Donaldson Independent 118.33
Maldon John Whittingdale Conservative 118.33
Didcot and Wantage NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 118.17
East Thanet Craig Mackinlay Conservative 118.13
East Grinstead and Uckfield NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 118.06
Hertsmere Oliver Dowden Conservative 117.97
Leicester West Liz Kendall Labour 117.9
East Kilbride and Strathaven Lisa Cameron Conservative 117.9
Cardiff North Anna McMorrin Labour 117.84
Sheffield Heeley Louise Haigh Labour 117.82
Bristol Central Thangam Debbonaire Labour 117.78
City of Durham Mary Kelly Foy Labour 117.75
Wells and Mendip Hills James Heappey Conservative 117.72
Manchester Withington Jeff Smith Labour 117.58
Oldham East and Saddleworth Debbie Abrahams Labour 117.5
Stoke-on-Trent North Jonathan Gullis Conservative 117.39
Bolton South and Walkden Yasmin Qureshi Labour 117.14
Islington North Jeremy Corbyn Independent 117.13
North Somerset Liam Fox Conservative 117.05
Chelsea and Fulham Greg Hands Conservative 116.95
Melton and Syston Alicia Kearns Conservative 116.89
Lincoln Karl McCartney Conservative 116.82
Stratford-on-Avon Nadhim Zahawi Conservative 116.77
South Ribble Katherine Fletcher Conservative 116.66
Harwich and North Essex Bernard Jenkin Conservative 116.61
Staffordshire Moorlands Karen Bradley Conservative 116.6
Birmingham Ladywood Shabana Mahmood Labour 116.59
Chorley Lindsay Hoyle Speaker 116.41
Edinburgh South West Joanna Cherry Scottish National Party 116.38
Ellesmere Port and Bromborough Justin Madders Labour 116.31
Cowdenbeath and Kirkcaldy Neale Hanvey Alba Party 116.3
Glasgow North East Anne McLaughlin Scottish National Party 116.13
Chester South and Eddisbury NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 116.04
Plymouth Sutton and Devonport Luke Pollard Labour 116.02
North East Somerset and Hanham NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 115.99
Stafford Theo Clarke Conservative 115.89
Oldham West Chadderton and Royton Jim McMahon Labour 115.87
The Wrekin Mark Pritchard Conservative 115.81
Hereford and South Herefordshire Jesse Norman Conservative 115.78
Loughborough Jane Hunt Conservative 115.74
Glasgow West NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 115.66
Hornsey and Friern Barnet Catherine West Labour 115.54
Upper Bann Carla Lockhart Democratic Unionist Party 115.53
Livingston Hannah Bardell Scottish National Party 115.35
East Renfrewshire Kirsten Oswald Scottish National Party 115.3
Bolton West Chris Green Conservative 115.11
Blackpool South Chris Webb Labour 115.06
Winchester Steve Brine Conservative 114.98
Edinburgh West Christine Jardine Liberal Democrat 114.95
Doncaster North Edward Miliband Labour 114.81
Melksham and Devizes Danny Kruger Conservative 114.77
Sussex Weald NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 114.71
Lancaster and Wyre Cat Smith Labour 114.68
Newport West and Islwyn Ruth Jones Labour 114.63
Blyth and Ashington Ian Levy Conservative 114.4
Folkestone and Hythe Damian Collins Conservative 114.38
North West Cambridgeshire Shailesh Vara Conservative 114.34
Herne Bay and Sandwich Roger Gale Conservative 114.28
Chippenham Michelle Donelan Conservative 114.23
Huntingdon Jonathan Djanogly Conservative 114.21
Penistone and Stocksbridge Miriam Cates Conservative 114.17
Derbyshire Dales Sarah Dines Conservative 114.16
Merthyr Tydfil and Aberdare Gerald Jones Labour 114.07
Edinburgh North and Leith Deidre Brock Scottish National Party 114.06
Gorton and Denton Andrew Gwynne Labour 114
Pontypridd Alex Davies-Jones Labour 113.92
Paisley and Renfrewshire South Mhairi Black Scottish National Party 113.91
East Londonderry Gregory Campbell Democratic Unionist Party 113.83
Knowsley George Howarth Labour 113.8
East Hampshire Damian Hinds Conservative 113.8
Preston Mark Hendrick Labour 113.62
Bridgend Jamie Wallis Conservative 113.6
Altrincham and Sale West Graham Brady Conservative 113.59
Salisbury John Glen Conservative 113.52
Calder Valley Craig Whittaker Conservative 113.35
Torbay Kevin Foster Conservative 113.24
Tottenham David Lammy Labour 113.23
North Durham Kevan Jones Labour 113.22
Lewisham West and East Dulwich Ellie Reeves Labour 113.15
Sleaford and North Hykeham Caroline Johnson Conservative 113.02
Midlothian Owen Thompson Scottish National Party 112.97
Hamilton and Clyde Valley NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 112.84
Kilmarnock and Loudoun Alan Brown Scottish National Party 112.74
Boston and Skegness Matt Warman Conservative 112.7
Scunthorpe Holly Mumby-Croft Conservative 112.65
Grantham and Bourne Gareth Davies Conservative 112.6
South West Devon Gary Streeter Conservative 112.53
Fylde Mark Menzies Independent 112.25
Southend East and Rochford James Duddridge Conservative 112.2
West Bromwich NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 112.19
Skipton and Ripon Julian Smith Conservative 112.17
Rochdale George Galloway Workers Party of Britain 112.11
Ashford Damian Green Conservative 112.04
Clapham and Brixton Hill NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 111.93
Taunton and Wellington Rebecca Pow Conservative 111.85
Heywood and Middleton North Chris Clarkson Conservative 111.85
Bolton North East Mark Logan Conservative 111.79
Rutherglen Michael Shanks Labour 111.78
Caerphilly Wayne David Labour 111.71
Edinburgh East and Musselburgh Tommy Sheppard Scottish National Party 111.66
Ribble Valley Nigel Evans Conservative 111.65
Ely and East Cambridgeshire NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 111.4
Plymouth Moor View Johnny Mercer Conservative 111.35
Hyndburn Sara Britcliffe Conservative 111.34
Chester North and Neston NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 111.09
Southgate and Wood Green Bambos Charalambous Labour 110.98
Rochester and Strood Kelly Tolhurst Conservative 110.91
Runcorn and Helsby NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 110.83
North Herefordshire Bill Wiggin Conservative 110.52
West Dunbartonshire Martin Docherty-Hughes Scottish National Party 110.45
Edmonton and Winchmore Hill Kate Osamor Labour 110.32
South Shields Emma Lewell-Buck Labour 110.15
Sittingbourne and Sheppey Gordon Henderson Conservative 110.11
Liverpool Riverside Kim Johnson Labour 110.08
Liverpool Garston Maria Eagle Labour 110.06
Glasgow East David Linden Scottish National Party 110.04
North Antrim Ian Paisley Democratic Unionist Party 110.04
Barnsley East Stephanie Peacock Labour 109.88
Torfaen Nick Thomas-Symonds Labour 109.81
Sheffield South East Clive Betts Labour 109.8
Mid Ulster Francie Molloy Sinn Féin 109.7
Cities of London and Westminster Nickie Aiken Conservative 109.65
Witham Priti Patel Conservative 109.54
Dunfermline and Dollar Douglas Chapman Scottish National Party 109.46
Colchester Will Quince Conservative 109.28
Exmouth and Exeter East NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 109.28
Burnley Antony Higginbotham Conservative 109.11
Newton Abbot Anne Marie Morris Conservative 109.07
Pendle and Clitheroe Andrew Stephenson Conservative 109.02
Bognor Regis and Littlehampton Nick Gibb Conservative 108.95
Hackney South and Shoreditch Meg Hillier Labour 108.83
Halifax Holly Lynch Labour 108.74
Blackburn Kate Hollern Labour 108.72
Wythenshawe and Sale East Mike Kane Labour 108.64
Houghton and Sunderland South Bridget Phillipson Labour 108.52
Barnsley Central Dan Jarvis Labour 108.46
Forest of Dean Mark Harper Conservative 108.36
Isle of Wight East NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 108.34
Gainsborough Edward Leigh Conservative 108.19
Bishop Auckland Dehenna Davison Conservative 108.13
Darlington Peter Gibson Conservative 108.06
Droitwich and Evesham NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 108.05
Stroud Siobhan Baillie Conservative 108.02
Arundel and South Downs Andrew Griffith Conservative 108
Glasgow South West Chris Stephens Scottish National Party 107.95
Goole and Pocklington NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 107.88
Stretford and Urmston Andrew Western Labour 107.85
Lothian East Kenny MacAskill Alba Party 107.72
Sefton Central Bill Esterson Labour 107.7
Bath Wera Hobhouse Liberal Democrat 107.7
Harborough Oadby and Wigston Neil O’Brien Conservative 107.65
West Lancashire Ashley Dalton Labour 107.47
Great Yarmouth Brandon Lewis Conservative 107.44
Yeovil Marcus Fysh Conservative 107.32
Liverpool Walton Dan Carden Labour 106.92
Sunderland Central Julie Elliott Labour 106.88
Frome and East Somerset NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 106.66
North Ayrshire and Arran Patricia Gibson Scottish National Party 106.66
West Worcestershire Harriett Baldwin Conservative 106.57
Liverpool Wavertree Paula Barker Labour 106.5
Worcester Robin Walker Conservative 106.05
Jarrow and Gateshead East Kate Osborne Labour 106.01
Bury North James Daly Conservative 105.97
Brecon Radnor and Cwm Tawe Fay Jones Conservative 105.97
Tipton and Wednesbury NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 105.97
Gillingham and Rainham Rehman Chishti Conservative 105.7
Stalybridge and Hyde Jonathan Reynolds Labour 105.6
Foyle Colum Eastwood Social Democratic & Labour Party 105.36
Rossendale and Darwen Jake Berry Conservative 105.33
York Outer Julian Sturdy Conservative 105.26
Alyn and Deeside Mark Tami Labour 105.21
Dover and Deal Natalie Elphicke Labour 105.2
Widnes and Halewood NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 105.05
Monmouthshire David T C Davies Conservative 105.05
North East Fife Wendy Chamberlain Liberal Democrat 104.98
North Dorset Simon Hoare Conservative 104.96
Glasgow South Stewart Malcolm McDonald Scottish National Party 104.89
Tiverton and Minehead NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 104.77
West Aberdeenshire and Kincardine Andrew Bowie Conservative 104.64
Dumfriesshire Clydesdale and Tweeddale David Mundell Conservative 104.59
Fermanagh and South Tyrone Michelle Gildernew Sinn Féin 104.58
Bridlington and The Wolds NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 104.55
Canterbury Rosie Duffield Labour 104.33
Christchurch Christopher Chope Conservative 104.05
Keighley and Ilkley Robbie Moore Conservative 103.95
York Central Rachael Maskell Labour 103.92
New Forest West Desmond Swayne Conservative 103.71
South Shropshire Philip Dunne Conservative 103.64
Gateshead Central and Whickham Ian Mearns Labour 103.52
Wrexham Sarah Atherton Conservative 103.36
Hexham Guy Opperman Conservative 103.32
Exeter Ben Bradshaw Labour 102.9
Braintree James Cleverly Conservative 102.83
Perth and Kinross-shire Pete Wishart Scottish National Party 102.72
Scarborough and Whitby Robert Goodwill Conservative 102.72
Liverpool West Derby Ian Byrne Labour 102.71
Blaydon and Consett Liz Twist Labour 102.66
Clwyd East NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 102.57
Glastonbury and Somerton NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 102.5
Montgomeryshire and Glyndwr Craig Williams Conservative 102.01
Inverclyde and Renfrewshire West Ronnie Cowan Scottish National Party 101.92
North East Cambridgeshire Steve Barclay Conservative 101.69
Tynemouth Alan Campbell Labour 101.48
Hackney North and Stoke Newington Diane Abbott Labour 101.45
West Tyrone Órfhlaith Begley Sinn Féin 101.34
Rhondda and Ogmore Chris Bryant Labour 101.3
Washington and Gateshead South Sharon Hodgson Labour 101.24
Central Ayrshire Philippa Whitford Scottish National Party 101
Ipswich Tom Hunt Conservative 100.97
Bexhill and Battle Huw Merriman Conservative 100.89
Dwyfor Meirionnydd Liz Saville Roberts Plaid Cymru 100.7
Cramlington and Killingworth NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 100.45
Shrewsbury Daniel Kawczynski Conservative 99.52
Berwickshire Roxburgh and Selkirk John Lamont Conservative 99.52
Angus and Perthshire Glens Dave Doogan Scottish National Party 99.43
South Down Chris Hazzard Sinn Féin 99.42
South Suffolk James Cartlidge Conservative 98.97
Lowestoft Peter Aldous Conservative 98.89
Central Suffolk and North Ipswich Dan Poulter Labour 98.53
Islington South and Finsbury Emily Thornberry Labour 98.46
Suffolk Coastal Thérèse Coffey Conservative 98.38
Aberdeen South Stephen Flynn Scottish National Party 98.18
Ayr Carrick and Cumnock Allan Dorans Scottish National Party 97.79
Newry and Armagh Mickey Brady Sinn Féin 97.49
Bury St Edmunds and Stowmarket Jo Churchill Conservative 97.48
Bassetlaw Brendan Clarke-Smith Conservative 97.42
Castle Point Rebecca Harris Conservative 97.38
Richmond and Northallerton Rishi Sunak Conservative 97.26
Ashton-under-Lyne Angela Rayner Labour 97.16
South West Norfolk Elizabeth Truss Conservative 96.71
South Devon Anthony Mangnall Conservative 96.36
Thirsk and Malton Kevin Hollinrake Conservative 96.32
Central Devon Mel Stride Conservative 95.81
North Shropshire Helen Morgan Liberal Democrat 95.8
Waveney Valley NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 95.67
West Dorset Chris Loder Conservative 95.08
North Northumberland Anne-Marie Trevelyan Conservative 94.85
West Suffolk Matt Hancock Conservative 94.51
Blaenau Gwent and Rhymney Nick Smith Labour 94.31
Llanelli Nia Griffith Labour 94.23
Hastings and Rye Sally-Ann Hart Conservative 93.51
Carlisle John Stevenson Conservative 92.99
Inverness Skye and West Ross-shire Drew Hendry Scottish National Party 92.97
Louth and Horncastle Victoria Atkins Conservative 92.73
Aberdeen North Kirsty Blackman Scottish National Party 92.73
South Dorset Richard Drax Conservative 92.63
Southport Damien Moore Conservative 92.31
Poole Robert Syms Conservative 91.8
Gordon and Buchan Richard Thomson Scottish National Party 91.67
Ceredigion Preseli NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 91.46
Chichester Gillian Keegan Conservative 91.26
Broadland and Fakenham Jerome Mayhew Conservative 91.11
Farnham and Bordon NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 90.26
Caerfyrddin NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 89.51
Mid and South Pembrokeshire Simon Hart Conservative 89.15
Arbroath and Broughty Ferry NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 88.42
South East Cornwall Sheryll Murray Conservative 87.46
Clwyd North NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 87.43
Penrith and Solway NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 87.12
Mid Norfolk George Freeman Conservative 87.06
North West Norfolk James Wild Conservative 86.42
Camborne and Redruth George Eustice Conservative 85.05
Honiton and Sidmouth Richard Foord Liberal Democrat 81.31
Westmorland and Lonsdale Tim Farron Liberal Democrat 80.82
Bournemouth West Conor Burns Conservative 79.27
Dumfries and Galloway Alister Jack Conservative 79.19
Moray West Nairn and Strathspey NEW CONSTITUENCY NEW CONSTITUENCY 78.94
Truro and Falmouth Cherilyn Mackrory Conservative 78.63
Bangor Aberconwy Robin Millar Conservative 77.33
North Cornwall Scott Mann Conservative 77.02
Torridge and Tavistock Geoffrey Cox Conservative 76.82
St Austell and Newquay Steve Double Conservative 76.81
St Ives Derek Thomas Conservative 74.53
North Devon Selaine Saxby Conservative 73.94
Argyll Bute and South Lochaber Brendan O’Hara Scottish National Party 71.05
Ynys Mon Virginia Crosbie Conservative 70.21
Bournemouth East Tobias Ellwood Conservative 66.76
North Norfolk Duncan Baker Conservative 63.73
Aberdeenshire North and Moray East Douglas Ross Conservative 62.97
Caithness Sutherland and Easter Ross Jamie Stone Liberal Democrat 62.27
Orkney and Shetland Alistair Carmichael Liberal Democrat 57.06
Whitehaven and Workington Trudy Harrison Conservative 51.81
Na h-Eileanan an Iar Angus Brendan MacNeil Independent 40.69
Share with Twitter
Share with Linkedin
Share with Facebook
Share with Reddit
Share with Pinterest
Mark-Jackson
By Mark Jackson
Mark is a professional technology writer, IT consultant and computer engineer from Dorset (England), he also founded ISPreview in 1999 and enjoys analysing the latest telecoms and broadband developments. Find me on X (Twitter), Mastodon, Facebook and .
Search ISP News
Search ISP Listings
Search ISP Reviews
Comments
10 Responses
  1. Avatar photo Big Dave says:

    Not really that much of a surprise. Labour tends to dominate in urban areas and The Tories tend to be in more rural places.

    1. Avatar photo John says:

      Came here to say this. London alone accounts for a big chunk of the population and overwhelmingly votes labour

      Fun fact, out of the leaders constituencies, Rishi Sunak is at risk of losing his seat especially with the overwhelming support for Reform

  2. Avatar photo L1 says:

    Anybody voting based on the state of Broadband and Mobile is silly…. to say the least

  3. Avatar photo NE555 says:

    On top of all those caveats, you should add that “average” (if it’s the *mean*) is hugely skewed by a small number of outliers.

    For example, if there are ten people, nine have a speed of 10Mbps and one has 910Mbps, then the average is 100Mbps.

    A *median* speed would be much less misleading.

    I also think the people who run speedtests are typically the person who’s just bought a shiny new gigabit service and wants to prove to themselves that it’s working at the advertised speed. Most people aren’t bothered.

    1. Avatar photo NoFibreHere says:

      “For example, if there are ten people, nine have a speed of 10Mbps and one has 910Mbps, then the average is 100Mbps.”

      Absolutely the same position me and the town I live in with no fibre.

      Claims an average of 112.7Mbps yet I can only get 5Mbps, so the study is completely pointless and has no real value or benefit to showing the real state of broadband in areas.

  4. Avatar photo anonymous says:

    Just like the politicians; skewed and unreliable statistics given.

  5. Avatar photo Ben says:

    Is it much surprise that Rishi Sunak’s constituency has the slowest broadband in the UK? On his website he completes ignores the fact that AltNets exist, he says “I will work with all relevant authorities, press the mobile phone companies and BT, for the funds we need” (https://www.rishisunak.com/campaigns/better-mobile-and-broadband). If he was willing to work with BT’s competitors when perhaps he’d make more progress…

    1. Avatar photo Andrew says:

      Except – it doesn’t?

    2. Avatar photo Ben says:

      Ah, apologies, slowest out of the party leaders but not out of the UK. Still, the fact that the Prime Minister is seemingly unaware that BT no longer have a monopoly on broadband infrastructure is a little alarming.

  6. Avatar photo Martin says:

    “The SNP leader, John Swinney, doesn’t have a constituency as his former constituency has been redrawn” – Mr Swinney is an MSP and not an MP (in the last Westminster parliament). The SNP Westminster leader was MP, for Aberdeen South. D Ross (Con) was both an MP and MSP (as well as a linesman, sometimes corrected by VAR).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

NOTE: Your comment may not appear instantly (it may take several hours) due to static caching or random moderation checks by the anti-spam system.
Javascript must be enabled to post (most browsers do this automatically)

Privacy Notice: Please note that news comments are anonymous, which means that we do NOT require you to enter any real personal details to post a message. By clicking to submit a post you agree to storing your comment content, display name, IP, email and / or website details in our database, for as long as the post remains live.

Only the submitted name and comment will be displayed in public, while the rest will be kept private (we will never share this outside of ISPreview, regardless of whether the data is real or fake). This comment system uses submitted IP, email and website address data to spot abuse and spammers. All data is transferred via an encrypted (https secure) session.

NOTE 1: Sometimes your comment might not appear immediately due to site cache (this is cleared every few hours) or it may be caught by automated moderation / anti-spam.

NOTE 2: Comments that break our rules, spam, troll or post via known fake IP/proxy servers may be blocked or removed.
Cheap BIG ISPs for 100Mbps+
Community Fibre UK ISP Logo
150Mbps
Gift: None
NOW UK ISP Logo
NOW £25.00
100Mbps
Gift: None
Virgin Media UK ISP Logo
Virgin Media £26.00
132Mbps
Gift: None
Vodafone UK ISP Logo
Vodafone £26.50 - 27.00
150Mbps
Gift: None
Plusnet UK ISP Logo
Plusnet £27.99
145Mbps
Gift: None
Large Availability | View All
Cheapest ISPs for 100Mbps+
Gigaclear UK ISP Logo
Gigaclear £17.00
200Mbps
Gift: None
Community Fibre UK ISP Logo
150Mbps
Gift: None
BeFibre UK ISP Logo
BeFibre £19.00
150Mbps
Gift: None
YouFibre UK ISP Logo
YouFibre £22.99
150Mbps
Gift: None
Hey! Broadband UK ISP Logo
150Mbps
Gift: None
Large Availability | View All
The Top 15 Category Tags
  1. FTTP (5706)
  2. BT (3562)
  3. Politics (2595)
  4. Openreach (2340)
  5. Business (2316)
  6. Building Digital UK (2273)
  7. FTTC (2060)
  8. Mobile Broadband (2036)
  9. Statistics (1825)
  10. 4G (1722)
  11. Virgin Media (1671)
  12. Ofcom Regulation (1490)
  13. Fibre Optic (1422)
  14. Wireless Internet (1415)
  15. FTTH (1383)
Promotion
Sponsored

Copyright © 1999 to Present - ISPreview.co.uk - All Rights Reserved - Terms , Privacy and Cookie Policy , Links , Website Rules , Contact
Mastodon